Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Prezident hanobitel

16. 11. 2016 16:02:49
Nebylo by mnohem vhodnější zavedení sankcí za hanobení prezidentského úřadu samotným prezidentem? Byl by pak vůbec nějaký? Anebo to raději všechno zrušme...

Jako libertariána mě výroky z hradu nijak zvlášť neuráží ani nezajímají. Není to můj prezident, má u mě nulovou autoritu, v žádném případě mě nereprezentuje. Akorát mě, mírně řečeno, štve, že jsem pod hrozbou trestu nucen, jako milióny ostatních, financovat mu skrz daňovou povinnost jeho honosné sídlo, krmení, výlety, reklamu, chlastání (pardon, jeho pohoštění a naši reprezentaci), tělesnou péči, balík peněz a k tomu i všechny ty jeho dvorní šašky.(1) Mnohem raději bych žil ve světě kde by tyto peníze raději zůstali beztrestně v našich kapsách. A dobrovolně bychom je dávali jen těm, kteří si je podle nás za něco zaslouží.(2)

Co se samotného hradu týká, vidím pod ním každý den procházet tisíce lidí, kteří mají své cíle i prostředky, mají své problémy i svá řešení, mají a žijí si svůj život. Kdyby tam ten hrad, v pozadí, dnes nestál, a zmizel by s ním i jeho mizerný obsah, žijeme dál. Ale ať tam klidně stojí, je to nakonec jen a pouze budova. Její pojetí, využívání i zneužívání, její samotná existence, je v každém okamžiku definována námi, lidmi. Pokud se naše pojetí náhle změní, i účel této budovy (a její obsah) bude jiný.(3) My, lidé dnešního vývojového typu, naše rodinné svazky, prvotní peníze, prvotní právní normy i jazyk... to vše vzniklo a vyvíjelo se stovky, tisíce i desetitisíce let před prvními hrady a parlamenty.(4) Jejich existence a privilegované postavení jejich osazenstva je nakonec vždy závislé jen na nás, nikoliv my na nich.

Nicméně, politicky privilegovaní si to částečně uvědomují. A tak šest desítek poslanců navrhuje "nový" náhubkový zákon, který by nám pod hrozbou trestu bránil vyjadřovat se o prezidentu jeho vlastním prezidentským stylem.(5) Zatímco v prostoru dobrovolnosti s takovým exotem už nic nechcete a hlavně nic nemusíte mít. Tedy žádný povinný výkrm, drahý alkohol ani exkluzivní zdravotní péče z vaší kapsy. V prostoru politických privilegií platí jiná pravidla, i ta ve stylu „zaplať, a drž hubu“. A opět zde máme politickou snahu tento zločinný styl jednání rozšiřovat. Tedy lépe se chránit před kritikou a k tomu také podtrhnout své "výsadní“ postavení před "tou nespořádanou spodinou". Bylo by vhodné si v této souvislosti připomenout klíčový význam roku 1989. Ten rok byl liberálním zlomem. A to v tom smyslu, že rozsáhle odkopal stát i s jeho tehdejším politickým plebsem z mnoha sfér života obyvatelstva. To je klíčovým přínosem. Nešlo jen o nějaké nové tváře, ale o citelnou redukci politického parazitismu na společnosti, o redukci politických privilegií. Je více než žádoucí tento rok znovu napodobit, dotáhnout jeho pozitivní efekty dál. Je nutné odporovat těm, kteří chtějí privilegia nová, kteří nás chtějí před rok 1989 tisíci způsoby naopak vrátit zpátky.

Poznámky:

(1) Ještě dodejme jeho privilegium nepřímo spoluovlivňovat náš zestátněný monetární systém, tedy kvalitu našich peněz. Privilegium sjednávat mezistátní smlouvy, tedy na naše náklady, i s jinými, a mnohem nebezpečnějšími, politickými kreaturami atp.

(2) Viz starý dobrý „Manifest Svobody“ - http://www.mises.cz/literatura/manifest-svobody-45.aspx

(3) To platí také pro symboly jakým je například prezidentská vlajka. Každý z nás určuje, akcentuje určitý význam tohoto symbolu. Můžete ji respektovat, můžete jí opovrhovat nebo k ní být zcela lhostejní. A to podle toho, které „osobnosti“ nebo historické okamžiky si skrz ni představíte. Proto je do určité míry škoda aktu skupiny Ztohoven. Ne každý si totiž pod prezidentskou vlajkou představuje Zemana, ale naopak úctyhodnější skutečnosti. Už jen stručně dodávám, že jejich akt mohl být přestupek nebo trestný čin, ale v žádném případě to nebyl zločin.

(4) K penězům viz „Peníze v rukou státu - jak vláda zničila naše peníze“ - http://www.libinst.cz/Files/KqLFy4r2/profile/2618/rothbard_penize.pdf

(5) http://zpravy.idnes.cz/hanobeni-prezidenta-zakon-dcp-/domaci.aspx?c=A161116_085307_domaci_hro

Autor: Lubor Adámek | středa 16.11.2016 16:02 | karma článku: 18.95 | přečteno: 380x

Další články blogera

Lubor Adámek

Při dodržování principů libertarianismu by dnešní masivní migrační krize nikdy nevznikla!

Když necháte státy požrat většinu našeho bohatství, politikům se z něj pak cizím dobře rozdává, výborně se za něj válčí. Občas se úspěšně vyrobí i nějaká ta mezikontinentální krize...

8.3.2017 v 9:21 | Karma článku: 27.02 | Přečteno: 952 | Diskuse

Lubor Adámek

Dusivá oblaka špíny ve vzduchu jsou selháním státu, nikoliv volného trhu

Stručně o tom, jak důsledná obhajoba vlastnických práv chrání naše zdraví a život před znečistěným ovzduším. O tom, že zelená kritika kapitalismu, jako o údajném původci tohoto znečištění, je zcela lichá.

22.11.2016 v 8:18 | Karma článku: 14.78 | Přečteno: 729 | Diskuse

Lubor Adámek

Přední politická scéna USA: Od kryptokomunismu k anarchokapitalismu

Několik pozoruhodných skutečností o vybraných prezidentských kandidátech, které by v našich končinách nemusely zapadnout.

8.11.2016 v 10:10 | Karma článku: 10.62 | Přečteno: 452 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Petr Burian

Prča přeukrutná

Jsme národem absurdních lidiček, jevů a veletočů. Andrej Babiš stíhá podnikatele parazitující na státním rozpočtu, Miloš Zeman se jezdí do Číny učit demokracii a ČSSD žádá sociální spravedlnost pro všechny, mimo Altnerovi dědice.

18.8.2017 v 0:28 | Karma článku: 6.37 | Přečteno: 87 | Diskuse

Zdeněk Maštalíř

Na horká kamna se nesahá

Je jedno co politici říkají. Pro Vás jsou důležité jen dvě věci: 1) Hranice EU denně překračují tisíce ilegálních imigrantů a nikdo nejeví snahu to změnit. 2) Jediné řešení Bruselu je přerozdělování ilegálních imigrantů.

17.8.2017 v 22:25 | Karma článku: 22.72 | Přečteno: 302 | Diskuse

Beata Krusic

"Koukej, se mnou si píseň broukej................."

Do názvu svého malého blogu jsem si vypůjčila text z jedné staré, české písničky. Dál bych mohla pokračovat v podobném duchu, ale z trochu jiného soudku.

17.8.2017 v 20:57 | Karma článku: 5.44 | Přečteno: 201 | Diskuse

Miluše Horská

Narovnejme podmínky pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením

Včera na plénu Senátu jsme při projednávání zákona o zaměstnanosti měli na stole neobvyklý problém.

17.8.2017 v 18:56 | Karma článku: 4.72 | Přečteno: 151 | Diskuse

David Rath

Šrot za miliardy

Chybí zdravotní sestry, doktoři, učitelé... protože na jejich platy prý nemáme peníze. Na tisíce nových úředníků peníze jsou a desítky miliard jsou i na nákup drahého šrotu, tedy na nákup obrněných transportérů, tanků, helikoptér.

17.8.2017 v 18:45 | Karma článku: 24.53 | Přečteno: 576 | Diskuse
Počet článků 9 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 802

Libertarián, stoupenec rakouské ekonomické školy. Přesvědčený o tom, že civilizovaná, stabilní a prosperující společnost stojí na úctě k vlastnictví, svobodě a principu neiniciace násilí.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.